Włóknina filtracyjna i maty filtracyjna

Maty do lakierni i malarni

Włókniny filtracyjne (oraz maty filtracyjne) mają szerokie zastosowanie w oczyszczaniu powietrza w procesach filtracji wstępnej. Są wykorzystywane w różnych miejscach, takich jak kabiny lakiernicze, systemy odciągu powietrza, wentylacje oraz klimatyzacje. Wykorzystywane są również w produkcji filtrów kasetowych oraz filtrów kieszeniowych.  

Włóknina filtracyjna F5
Włóknina filtracyjna

Budowa włóknin filtracyjnych

Omawiając budowę włóknin filtracyjnych należy wspomnieć przede wszystkim o budowie progresywnej. Im bardziej w nanostrukturze zbliżamy się do części wylotowej maty, tym gęstość włókien jest ciaśniejsza. Dzięki temu osiągamy właściwość włókniny, która zapewnia, że większe zanieczyszczenia nie blokują drogi dla tych mniejszych, co z kolei zapobiega przedwczesnemu zatkaniu „otworów” w matrycy filtracyjnej. Małe cząsteczki nie odbijają się od włókniny filtracyjnej i nie przedostają się z powrotem do otaczającego powietrza (co mogłoby prowadzić do niepożądanych miejscowych skażeń). Co więcej, tego rodzaju włóknina zachowuje swoją maksymalną skuteczność przez znacznie dłuższy okres czasu. Budowa progresywna jest standardem w przypadku rozwiązań typu Paint Stop. Maty oznaczone tym symbolem zawsze posiadają zarówno wloty, jak i wyloty – co jest niezwykle istotne. Co ważniejsze, te części są wyraźnie oznaczone różnymi kolorami, aby osoba instalująca matę nie mogła ich pomylić. 

Maty filtracyjne do rekuperatorów i szaf sterowniczych

Aby zapewnić właściwe funkcjonowanie urządzeń umieszczonych w szafach sterowniczych, niezbędne jest utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz nich. To działanie ma fundamentalne znaczenie dla przedłużenia trwałości oraz zapewnienia bezawaryjnej pracy urządzeń elektrycznych i elektronicznych. W naszej ofercie znajdą Państwo maty filtracyjne do wentylatorów, które stanowią skuteczną ochronę przez kurzem oraz innymi potencjalnymi zanieczyszczeniami, które mogą się przedostać do wnętrza szafy wraz z doprowadzonym powietrzem. Dzięki różnym rozmiarom są idealnie dopasowane do wielkości wentylatora, co wraz z różnymi poziomami oczyszczania powietrza stanowi pełne spektrum ochrony.

Zastosowanie włóknin filtracyjnych 

Włókniny oraz maty filtracyjne stosowane są najczęściej jako filtracja zgrubna w lakierniach, instalacjach wentylacyjnych, budynkach użyteczności publicznej, zakładach przemysłowych (takich jak fabryki). Dzięki temu, że świetnie radzą sobie z zatrzymywaniem pyłu przy niskim spadku ciśnienia świetnie sprawdzają się w filtracji dużej objętości mocno zanieczyszczonego powietrza. 
Dzięki zastosowaniu włóknin filtracyjnych elektrochemiczne cząstki nie osadzą się na elementach wentylacji, co pozwoli zaoszczędzić czas oraz pieniądze na serwisie.

W codziennej eksploatacji urządzeń filtry do wentylacji i klimatyzacji odgrywają niezwykle istotną rolę. Niezapewnienie odpowiedniej ochrony przed zanieczyszczeniami może skutkować nie tylko negatywnym wpływem na zdrowie użytkowników, ale także znacznym skróceniem żywotności tych urządzeń. Co więcej, wykorzystanie systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w pomieszczeniach ma na celu utrzymanie właściwej jakości powietrza w ich wnętrzach. To właśnie filtry stanowią kluczowe narzędzie, które pozwala nam zabezpieczyć tę jakość powietrza i zadbać o komfort użytkowników. Nasi eksperci podpowiedzą Ci, jaka włóknina filtracyjna do wentylacji będzie najlepsza dla Twojego zakładu.
 
Warto wspomnieć, że włókniny i maty filtracyjne świetnie sprawdzają się jako implementacja drugiego stopnia filtracji. W przypadku, gdy aktualnie stosowana instalacja nie jest wystarczająca, można wykorzystać matę jako odciążenie głównego filtra, lub umiejscowić ją tuż za tym filtrem. Dzięki temu główny filtr zyskuje ochronę przed przedwczesnym zużyciem. Maty filtracyjne są również dużo prostsze w wymianie niż główny filtr. 
 
Dostępne rodzaje mat filtracyjnych:
  • Mata Filtracyjna G2 biała
  • Mata Filtracyjna G3 biało niebieska
  • Mata Filtracyjna G4 biało niebieska
  • Mata Filtracyjna F5 biała
  • Mata Filtracyjna F5 biała z siatką PP
  • Mata Filtracyjna szklana typu PaintStop
  • Mata Filtracyjna szklana typu DustStop