» Przegląd urządzeń lakierniczych

 

Przegląd urządzeń lakierniczych

Specyficzne warunki pracy lakiernika wymagają odpowiedniego zabezpieczenia pomieszczenia. Jest to niezbędne dla zapewnienia ergonomii pracy m.in. w branżach motoryzacyjnych, meblarskich czy barwienia szkła.
Główną funkcją, jaką spełnia ściana lakiernicza, polega na usunięciu z powietrza mgły lakierniczej. Została zaprojektowana w taki sposób, aby minimalizować kontakt pracownika lakierującego z toksycznymi oparami. Wśród częstych substancji zanieczyszczających są m.in. pigmenty, utwardzacze, rozpuszczalniki albo żywice. Są one bardzo toksyczne w kontakcie z drogami oddechowymi czy skórą. Oprócz szkodliwości dla zdrowia, unoszenie się tych substancji łatwopalnych w powietrzu zwiększa ryzyko wybuchu pożaru.

Regularny przegląd zaplecza maszynowego

Istotnym elementem jest systematyczna dbałość o higienę w miejscu pracy. Przed przystąpieniem do wykonywania jakichkolwiek działań, należy uruchomić system wentylacyjny. Regularnie czyszczona ściana malarska to pierwszy krok ku zwiększeniu bezpieczeństwa. Dzięki nadzorowi obniża się ryzyko wystąpienia zwarcia wewnątrz urządzenia. Ponadto, należy systematycznie wymieniać filtry do kabin lakierniczych.ściana malarska Zapewnienie prawidłowego poziomu wychwytu uniemożliwi unoszenie się w powietrzu toksycznych oparów lakierniczych. Choć okres ich eksploatacji jest długi, nie można tego nadużywać. Sucha ściana lakiernicza musi być także używana zgodnie z instrukcją. Wśród niedopuszczalnych zachowań jest chociażby celowanie pistoletem lakierniczym w stronę innego pracownika. Aby wyrobić nawyk odkładania tego narzędzia, warto zamówić model z półką na odłożenie pistoletu. Ponadto, należy sprawdzać jego sprawność zanim przystąpi się do pokrywania lakierem.

Prewencja

Wśród zachowań, które należy wyeliminować jest chociażby palenie papierosów w okolicach pomieszczenia lakierniczego. Używanie materiałów, które będą wzniecać iskry, jest również niedozwolone. Zalicza się do nich m.in. materiały spawalnicze czy podgrzewacze. Obowiązek zachowania ostrożności spoczywa zarówno na pracodawcach jak i pracownikach. Ci pierwsi mają obowiązek zapewnienia lakiernikom odzieży ochronnej. Wśród niej są okulary, kombinezon antyelektrostatyczny czy maska pełno twarzowa. Pozwala to na ograniczenie kontaktu z toksycznymi oparami.

Zapewnienie bezpieczeństwa podczas wykonywania pracy lakiernika to podstawa. Należy dbać zarówno o stan techniczny używanych maszyn jak i nawyki pracowników. Pomoże to w obniżeniu ryzyka wystąpienia wypadków. Zadba także o stan zdrowia lakierników, którzy z powodu specyfiki tej pracy, często cierpią na pylicę, astmę czy choroby skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blog