» Rodzaje filtrów do wstępnego oczyszczania powietrza

 

Rodzaje filtrów do wstępnego oczyszczania powietrza

Działanie systemów odciągowych opiera się na wymuszonym przepływie powietrza, jednak do przewodów zasysana jest nie tylko mieszanka gazów, ale również nieczystości (resztki farby, pył, kurz, opiłki różnych materiałów itd.). Dostanie się ich do mechanizmu mogłoby powodować awarię pracy silnika lub innych podzespołów – bardzo istotne jest więc zastosowanie odpowiednich filtrów, które uniemożliwią cząstkom stałym swobodny przepływ.

Filtry z włókien naturalnych

Jednym z materiałów, z których wykonuje się osłony stosowane w wielu systemach odciągowych jest włóknina filtracyjna. Włóknina filtracyjna to materiał naturalny, tkany w odpowiedni sposób, który zyskuje zdolność do zatrzymywanie różnej wielkości cząstek dzięki odpowiednio dobranemu sposobowi przeplatania włókien. Powszechnie stosowana włóknina filtracyjna może być dodatkowo zbrojona, aby nie ulegać zniszczeniu pod wpływem dużej prędkości przepływu powietrza. Znajduje ona zastosowanie zarówno w klimatyzatorach i wentylacjach, jak i w komorach lakierniczych oraz rekuperatorach. Włóknina filtracyjna często jest nasączona klejem, dzięki czemu jeszcze lepiej wyłapuje stałe cząstki z powietrza. Materiał jest w stanie wyłapać nawet niewielkie, drobne elementy, dlatego jest często stosowany do wstępnego oczyszczania powietrza w urządzeniach przemysłowych.

filtry kartonowe

Maty z tworzyw sztucznych

Kolejnym materiałem służącym do oczyszczania powietrza jest tak zwana mata filtracyjna. Najczęściej jest ona wykonana z tworzyw sztucznych, a dokładnie z poliuretanu dmuchanego. Uzyskana podczas produkcji struktura otwarta sprawia, że przepływające powietrze musi co chwilę zmieniać kierunek przez co stałe cząstki osadzają się na ściankach tworzywa. Maty filtracyjne wyróżniają się wysoką przepuszczalnością powietrza i znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle.

Kartonowe filtry ścianek lakierniczych

W takich urządzeniach, jak ścianki lakiernicze bardzo często zastosowanie znajduje filtr kartonowy. Jest on stosunkowo tani w porównaniu do innych rozwiązań, a jednocześnie bardzo skuteczny. Tego typu bariera dla cząstek stałych jest zbudowana ze sklejonych warstw celulozy, które są nacięte pod różnym kątem. Filtr kartonowy do ściany lakierniczej działa wykorzystując zjawisko sedymentacji grawitacyjnej. Nowoczesne bariery do wstępnego oczyszczania powietrza są wyprofilowane w taki sposób, aby uniemożliwiać osadzonym cząsteczkom poderwanie i przepłynięcie do kolejnych warstw papieru.

Wstępne oczyszczanie powietrza jest bardzo ważne w wielu urządzeniach przemysłowych. Przy doborze filtrów powinniśmy przede wszystkim kierować się sugestiami i zaleceniami producenta konkretnych urządzeń – pozwoli to na uniknięcie niepożądanych awarii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blog