» Zastosowanie filtrów węglowych w przemyśle

 

Zastosowanie filtrów węglowych w przemyśle

Jednymi z najczęściej stosowanych w przemyśle filtrów są filtry węglowe, które bardzo często stosuje się w wentylacji i klimatyzacji – zarówno tej domowej, jak i przemysłowej. Ten rewolucyjny wynalazek zyskał duże zainteresowanie i uznanie, ponieważ ogranicza emisję szkodliwych substancji do środowiska.

Filtr wzbogacony węglem aktywnym

Za cudowne właściwości, jakie posiadają filtry węglowe, odpowiedzialny jest tzw. węgiel aktywny, czyli związek chemiczny, który posiada bardzo niespotykane właściwości. Dla człowieka nie stanowi on żadnego zagrożenia, jednak możliwości tego pierwiastka sprawiły, że filtr tak chętnie jest stosowany w lakierniach, halach przemysłowych, a nawet mieszkaniach. Aktywowany węgiel składa się praktycznie z czystego pierwiastka węgla występującego w formie bezpostaciowej. Nawet bardzo cienka warstwa węgla aktywnego doskonale absorbuje wiele związków chemicznych, co w praktyce oznacza powstrzymywanie brzydkich zapachów oraz neutralizację wielu toksycznych związków chemicznych powstających w procesach przetwórczych.

filtr kieszeniowy

Różne rodzaje filtrów węglowych

Ponieważ węgiel aktywny jest tylko cienką powłoką, która znajduje się w filtrze, można ją zastosować w różnych typach kształtek służących do zatrzymywania zanieczyszczeń. Najczęściej o powłokę z sadzy lub grafitu wzbogacone są filtry kasetowe. W zależności od potrzeb i zastosowania, materiał filtrujący może być umieszczony w ramce z tworzywa sztucznego, aluminium lub stali. Tego rodzaju bariery cechują się łatwością montażu oraz tym, że zajmują niewiele miejsca. Jednak kiedy w powietrzu znajduje się dużo więcej pyłu, czyli w stolarniach lub lakierniach, znacznie lepiej sprawdzą się filtry kieszeniowe, które mają większą powierzchnię zbierania cząsteczek, a co za tym idzie nie zapychają się tak często i nie wymagają codziennej wymiany.

Czy filtr węglowy znajdzie swoje zastosowanie w lakierni?

Zdecydowanie tak. Dlaczego? Przede wszystkim dzięki zdolności niwelowania działania niektórych toksyn. Podczas lakierowania w powietrzu unosi się bardzo wiele niebezpiecznych dla dróg oddechowych cząstek, które mogą w niekorzystny sposób wpływać na środowisko naturalne. Dlatego ich odprowadzenia kanałami wentylacyjnymi na zewnątrz jest zabronione. Filtry węglowe do lakierni, które są zamontowane na wlocie wentylacji zatrzymują te związki, a do środowiska trafia oczyszczone już powietrze.

Filtry węglowe posiadają bardzo wiele zalet. Należy jednak pamiętać o ich regularnej wymianie, ponieważ z czasem się zużywają, a powłoka węgla aktywnego przestaje być wydajna. Zalecany czas wymiany jest zależny od wielkości filtrów oraz częstotliwości ich pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blog